Pomembne lastnosti novega prenosnega računalnika

Prenosniki so na voljo v številnih konfiguracijah strojne opreme in velikostih ohišja. Večina izmed njih je primerna za številne naloge, kot so brskanje po spletu, igranje iger, uporaba socialnih omrežij ipd. Hitro se lahko uštejemo, če opravimo nakup prenosnika prehitro. Vsak posameznik potrebuje čim bolj ustrezne tehnologije in zmogljivost računalnika za svoj način dela, zabave in drugih opravil. Tako se bomo v tem članku posvetili najbolj pomembnim lastnostim na katere moramo paziti ob izbiri prenosnika. Obenem pa bomo omenili tudi pomembnost grafične kartice, pomnilnika in procesorja v našem izbranem prenosniku.

Velikost ohišja prenosnika igra pomembno vlogo

Cel smisel vseh prenosnih računalnikov je ravno v njihovi kompaktni obliki. Vsi so kompaktni do večje ali manjše mere. Nekateri pa so občutno manjši oziroma večji od drugih. Vse je odvisno od naših potreb in pričakovanj. Velika podjetij, kot so HP, ASUS, DELL, ACER, Toshiba in Lenovo ponujajo modele velikosti od 11″ inčev do 17″ inčev. Manjši prenosniki so idealni za ljudi, ki potrebujejo dostop do spleta in aplikacij na terenu. Večji modeli pa so namenjeni delu v pisarni ter kot domači računalniki.

Apple prenosnik
Prenosnik nam omogoča mobilno delo

Manjši kot je prenosnik, bolj prenosljiv je. Obenem pa bo veliko lažji. To nam bo omogočalo, da ga lahko pospravimo v torbo ali nahrbtnik in ga brez težav prenašamo okoli. Je pa res, da smo omejeni z diagonalo zaslona. Najbolj kompaktne velikosti so od 11″ do 14″ inčev velikosti. Večji modeli pa so bolj primerni za uporabo doma ali v službi. Če se bomo odločili za nakup prenosnika manjših dimenzij, smo pogosto tudi omejeni z močjo strojne opreme.

Izberimo primeren zaslon za naš način uporabe prenosnika

Veliko ljudi se ušteje pri nakupu prenosnika, saj se ne pozanima o kakovosti in zmogljivosti zaslona. Zasloni na dotik so lahko zelo uporabni. Na to moramo pomisliti, če bomo računalnik morda želeli uporabljati tudi kot tablico. Upoštevati pa moramo tudi ločljivost. Večja kot je ločljivost, načeloma bolj kakovosten je zaslon. To je sicer bolj uporabno pri prenosnikih z večjo digitalno delovno površino, vendar je kljub temu pomembna lastnost pri vseh prenosnikih.

Ne izberite napačnega zaslona pri nakupu laptopa. Razložena razmerja stranic.

Priporočeno je, da če nameravamo uporabljati prenosnik za delo, da izberemo zaslon z resolucijo vsaj 1920×1080 pikslov. Tako bomo zagotovili veliko delovno površino za poganjanje več programov oziroma aplikacij hkrati. Seveda ni nič narobe, če izberemo manjšo resolucijo, vendar se moramo zavedati, da morda ne bomo imeli dovolj prostora za delo. Omenjeno težavo lahko rešimo s priključitvijo dodatnega monitorja preko VGA, HDMI ali DisplayPort izhoda na prenosniku.

Zmogljivost strojne opreme

Vsak računalnik vsebuje strojno opremo različne zmogljivosti. Pri tem moramo biti najbolj pozorni na moč procesorja, količino delovnega pomnilnika in moč grafične kartice. Večina prenosnikov ima vgrajene procesorje podjetja Intel ali AMD. Obe podjetji sta si konkurenčno zelo enaki. Obstajajo pa ključne razlike med različnimi procesorji. Načeloma velja pravilo, da izberemo prenosnik z vsaj 4-imi jedri, če na njem nameravamo poganjati več pisarniških in drugih aplikacij. Če imamo na voljo samo 2 jedra v procesorju, je to dovolj za osnovna opravila. Moč pa izgubimo pri igranju iger, odpiranju številnih zavihkov v brskalniku ipd.

Delovni pomnilnik oziroma RAM

Delovni pomnilnik je tudi zelo pomemben, saj določa količino spomina, ki ga ima računalnika na voljo. Za osnovna opravila je priporočeno vsaj 4 gigabajte pomnilnika. V večini primerov pa ga bomo potrebovali vsaj 8, če želimo računalnik uporabljati nemoteno. Mogoč je tudi nakup prenosnikov, ki se uporabljajo kot delovne postaje ali za igranje iger. Te imajo vsaj 16 gigabajtov pomnilnika, kar je več kot dovolj za večino opravil.

Grafična kartica oziroma GPU

Grafična kartica oziroma GPU se v večini prenosnikov nahaja v procesorju. Nudi nam zadostno zmogljivost za osnovna opravila in igranje iger pri nizkih oziroma srednjih nastavitvah. Gamerski prenosniki imajo tudi diskretno grafično kartico, ki pa je sposobna poganjati bolj zahtevne igre in 3D programe. Za večino opravila pa je osnovna integrirana grafična kartica popolnoma dovolj.