Lovske kamere so pomembno orodje vsakega lovca, saj zagotavljajo neprecenljive informacije o gibanju in vzorcih divjadi. Vendar je zaradi številnih modelov na trgu težko izbrati pravo za svoje potrebe.
V tem izčrpnem vodniku vam bomo pomagali razumeti vse, kar morate vedeti o kamere za sledenje, od načina delovanja do različnih funkcij, ki so na voljo. Podali vam bomo tudi nekaj nasvetov za izbiro najboljše lovske kamere za vaše lovske potrebe.
Ne glede na to, ali ste izkušeni lovec, ki išče prednost, ali novinec, ki šele začenja, vam bo ta vodnik pomagal kar najbolje izkoristiti naložbo v kamero za sled.
Kako delujejo lovske kamere?
Lovske kamere so zasnovane tako, da jih lahko dalj časa pustite na oddaljenih lokacijah. Sprožijo se zaradi gibanja in toplote ter s pomočjo infrardeče tehnologije posnamejo fotografije ali videoposnetke podnevi ali ponoči.
Večina kamer za sledenje ima vgrajeno baterijo, čeprav je nekatere modele mogoče priključiti na vtičnico za izmenični tok ali 12-voltno baterijo. Baterije napajajo infrardeči senzor kamere, ki se uporablja za zaznavanje gibanja in toplotnega podpisa v vidnem polju kamere.
Ko se senzor sproži, fotoaparat posname fotografijo ali začne snemati videoposnetek. Fotografija ali videoposnetek se nato shrani na pomnilniško kartico v fotoaparatu. Nekatere kamere za sledenje imajo tudi možnost brezžičnega prenosa fotografij in videoposnetkov na telefon ali računalnik.
Kamere za sledenje je mogoče namestiti na drevo, drog ograje ali drug nepremičen predmet s priloženim pritrdilnim trakom ali zaklepom Python (vrsta varnostnega kabla).
Katere so različne vrste kamer za sledenje?
Raziskovalne kamere so običajno manjše in manj vsiljive kot varnostne kamere. Pogosto imajo kamuflažni vzorec, da se lažje zlijejo z okolico. Raziskovalne kamere običajno nimajo toliko funkcij kot varnostne kamere, vendar so lahko enako učinkovite pri opazovanju divjih živali.
Katere so različne funkcije kamere za sledenje?
Kamere za sledenje imajo različne funkcije, ki so lahko koristne za različne namene. Tukaj je nekaj najpogostejših:
- Ločljivost fotografij se meri v megapikslih (MP). Večina kamer za sledenje ima ločljivost fotografij 8 MP ali več. Višja ločljivost omogoča ostrejše in podrobnejše fotografije.
- Ločljivost videa se meri v sličicah na sekundo (fps). Večina kamer za sledenje lahko snema videoposnetke pri 30 sličicah na sekundo. Višja hitrost sličic na sekundo omogoča bolj gladek videoposnetek, vendar zavzame več pomnilniškega prostora.
- Fotoaparati za nočno fotografiranje uporabljajo belo bliskavico LED ali infrardečo (IR) bliskavico. Bela bliskavica LED je vidna človeškemu očesu, IR bliskavica pa je nevidna. Nekatere kamere imajo obe vrsti bliskavic, druge pa eno ali drugo.
- Vidno polje je širina območja, ki ga kamera lahko vidi. Meri se v stopinjah in večina sledilnih kamer ima vidno polje 50-70 stopinj. Širše vidno polje fotoaparatu omogoča, da vidi več, vendar ima za posledico tudi krajšo življenjsko dobo baterije in več lažnih sprožilcev (sprožilci, ki jih povzročijo ne-ciljnih predmetov, kot so listi ali veje).
- Razdalja zaznavanja je razdalja, na kateri lahko kamera zazna gibanje. Večina kamere za sledenje ima območje zaznavanja 6-9 metrov.
- Hitrost sprožitve je čas med sprožitvijo senzorja in zajemom fotografije. Hitrejši sprožilec povzroči manjšo zamegljenost fotografije. Večina fotoaparatov za sledenje ima hitrost sprožitve od 0,5 do 1 sekunde.
- Trajanje baterije se meri s številom dni ali tednov delovanja fotoaparata z enim kompletom baterij. To je odvisno od več dejavnikov, kot so ločljivost fotografije, vrsta bliskavice in temperatura.
- Za shranjevanje fotografij in videoposnetkov se uporabljajo kartice SD. Na večjo pomnilniško kartico lahko shranite več fotografij in videoposnetkov, vendar stane tudi več denarja.