Slovenija premore ogromno ribičev in velika večina teh, se vsako leto odpravlja tudi na poletni dopust na slovensko ali hrvaško obalo. Mnogi s seboj vzamejo tudi ribiško opremo v upanju, da bodo iz obale ujeli kakšno ribo – tisti, ki se na morski ribolov spoznajo, se dobro zavedajo, da je to v priobalnem pasu, kjer je voda plitva in topla dokaj težavno. Ravno iz tega razloga mnogi ribiči odhajajo plansko na morski ribolov v hladnejših dneh, ko je tudi voda nekoliko bolj sveža – to je na primer odličen čas za ribolov brancina, kateri velja za izjemno agresivno in ribičem zanimivo ribo, saj ponuja izredne užitke, ko se ga ujame na trnek!
Da boste brancina v vodi čim lažje prepoznali, je tukaj nekaj besed o njem – če začnemo z barvami, je potrebno vedeti, da je le-ta na vrhu po hrbtu temno sive barve, ki se na sredini prelije v srebrno, na trebuhu pa že kar v popolnoma belo barvo. Brancin ima izjemno veliko glavo, ostre zobe in izredno močan rep, kar mu omogoča, da se v vodi hitro giblje in lovi različne manjše ribe s katerimi se prehranjuje. Povprečna velikost ujetega brancina pri nas je nekje do 1kg, redki so primeri, kjer se bo tehtnica zavrtela tja do 5 ali 7kg, če boste pa ujeli še kaj večjega, pa se vam zna kaj hitro zgoditi, da pristanete v kakšni od ribiških revij.
Da bi ribolov brancina bil čim bolj uspešen, je potrebnih še nekaj besed o tem, kakšne vabe uporabljati, da ga boste čim lažje ujeli. Možnosti imate dve – prva so na primer umetne vabe, kamor uvrščamo razne umetne ribice, žlice in podobno, drugo, kar pa lahko uporabite pa so žive vabe. Med najbolj popularne pri ribolovu te ribe sigurno spadajo sardele in inčuni, katere lahko kot fileje uporabite na primer na trnku, ali pa jih zmlete zmečete v vodo in služijo kot odlična krma za privabljanje brancina! Seveda, to so le nekatere osnove, ki vam lahko koristijo, največ znanja pa boste na koncu vseeno dobili ob vodi, na morju, zatorej vam želimo dober prijem!